Czym jest i w jaki sposób go leczyć: chorobliwy hazard
Patologiczny hazard jest sporym kłopotem zdrowia powszechnego. Wstępne badania neurobiologiczne pokazują, że osoby uzależnione od hazardu posiadają zaburzenia w regulacji serologicznej, norepinefryny oraz dopaminy. Wobec tego środki farmakologiczne, jakie pośredniczą w tych układach neuroprzekaźników są w stanie być praktyczne, jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od hazardu. Farmakoterapia jest względnie innowacyjnym pojęciem w leczeniu tego rodzaju zakłóceń oraz istnieje jeszcze nieduża liczba badań na ten temat. Przygotowawcze badania podkreślają na szansę stosowania litu lub ewentualnie karbamazepiny w leczeniu pacjentów z uzależnieniem od hazardu oraz z schorzeniami współegzystującymi dwubiegunowymi. Należy uskutecznić dogłębne, kontrolowane, długoterminowe badania farmakologiczne, żeby dalej weryfikować skuteczność takiego leczenia u pacjentów z tym uzależnieniem
Leczenie hazardzisty
Czym tak naprawdę jest patologiczny hazard?
Jest wysoce niegodziwym zaburzeniem progresywnym oraz rozwlekłym uzależnieniem. Znamionuje się zakłóceniem kontroli impulsów. Najczęściej niestety zostaje zaniedbywanym zakłóceniem z nielicznymi nadzorowanymi badaniami przyczyny tego uzależnienia. Co więcej odnotowane wysokie odsetki prób samobójczych pośród patologicznych hazardzistów – co uwidocznia zasadniczą potrzebę prowadzenia dalszych badań w tej dziedzinie.
Hazard może:
• mieć charakter doraźny,
• występować w proporcjonalnych odstępach czasu.
Jednakowoż większa część pacjentów doznaje sukcesywnego wzrostu częstości gry, liczby postawionych pieniędzy – zwłaszcza kiedy przezywają intensywny stres bądź gdy się nudzą. U facetów jest to zaburzenie zazwyczaj pojawiające się we wczesnym czasie dojrzewania. Mężczyźni nieraz w wieku od 20 do 30 lat zaczynają korzystać z gier hazardowych, z płynnym rozwojem tej zależności. Uzależnienie to następuje rzadziej u pań, które stanowią blisko jedną trzecią chorobowych hazardzistów. Legalizacja hazardu oraz większa dostępność doprowadziły do wzrostu liczby hazardzistów. Z racji tego powstały już także ośrodki zajmujące się profesjonalnym leczeniem tego nałogu.